Testere Kullanımı Geri

Yapılacak kesimlerde en uygun bıçağın seçilmesi için en küçük yayı ( yarı çapı) , belirleyin ve tablodan uygun bıçak genişliğini seçiniz; yani daha küçük olan yay, daha dar olan bıçak.

Eberle metal şerit testereleri yüksek kaliteli takımlardır.En iyi verimi ve çalışma ömrünü sağlamak için çalışma kurallarını ve en uygun başlangıcı yapmak için bıçağın seçilmesi hayati önem taşımaktadır.

BIÇAK GERİLİM KUVVETİ

Yeni bir bıçağın kesimde kullanılmasından önce şerit testerenin gerilim kuvvetinin ölçülmesi ve gerekiyorsa bir -iki küçük kesimden sonra takılıp sıkılanması iyi olacaktır.

 

ŞERİT TESTERE REHBERİ

Yapılan kesim işinin hassaslığı, doğruluğu Bi - Metal Şerit Testere için kılavuzdaki ayarına bağlıdır, malzemeye daha fazla uyum daha hatasız kesimi sağlar.

Yeni bir testereyi alıştırırken , yalnız normal gerilim ve kesme hız değerinin yarısı 50 - 150 sg. inçlik ( 1 sg in x 6, 45 cm2) bir yüzey kesilmiş oluncaya kadar kullanılmalıdır. Ölçünün büyüme oranı ve kesme hızı seviyesi sonradan yavaş, yavaş arttırılarak normal seviyesine yükseltilir.Kesimde çıkan talaş şekilleri kesim basıncının ne kadar doğru olduğunu gösterir.

a) Çok ince veya ezikli talaş, hız derecesinin yükseltilmesi gerektiğini gösterir.

b) Kalın, ağır veya mavi renkli talaş, testereye aşırı yüklenildiğini gösterir.

c) Gevşekçe büklüm haline gelmiş talaşlar, doğru kesme şeklini gösterir.

SOĞUTMA VE YAĞLAMA

Soğutma ve yağlama pek çok metallerdeki kesim işlemlerinde vazgeçilmezdir. Alüminyum ve aliminyumlu alaşımların soğutulması durumunda talaşların çıkarılmasına ve daha yüksek kalitede yüzeylerin yapılmasına yardım edilmiş olunacaktır. Yağlandırmama durumu plastik, grafit vb. gibi bazı metalik olmayan, maddeler ve dökme demir, pirinçler için gereklidir.